Ile kofeiny ma kawa?

Obecnie kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów w Europie. Nie bez powodu nasze społeczeństwo dzieli się na dwie grupy. Jedna uwielbia kawę, druga natomiast preferuje herbatę. Mimo to zwolenników czarnego napoju wydaje się być znacznie więcej. Istnieje bardzo dużo różnych gatunków kawy, które różnią się pochodzeniem, sposobem uprawiania, palenia i zaparzania. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kofeiny znajduje się w kawie? Przecież to właśnie kofeina odpowiedzialna jest za zastrzyk energii, który otrzymujesz po spożyciu tego cennego napoju. Jest to wiedza mimo wszystko bardzo potrzebna, szczególnie jeśli lubisz dziennie wypić więcej niż jedną filiżankę gorącej kawy. Oczywiście kofeina nie jest na co dzień szkodliwa dla Twojego organizmu, ale nie zaleca się spożywania jej w nadmiarze.

Ile kofeiny ma kawa?

Kawa została wynaleziona już w XVI wieku i praktycznie od razu zauważono jej niesamowite właściwości pobudzające. Pewnie dlatego bardzo szybko zyskała dużą popularność. Jednak samą kofeinę, jako ten ważny składnik kawy, odkryto dopiero w XIX wieku. Jeśli zastanawiasz się, ile kofeiny ma kawa, to musisz zdać sobie sprawę, że na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednym zdaniem. Na poziom kofeiny w kawie wpływa bardzo wiele czynników. Możemy tutaj wymienić: sposób parzenia kawy, wielkość filiżanki, a także to, czy pijemy ją z mlekiem czy bez. Dlatego właśnie, chcąc się dowiedzieć, ile kofeiny ma kawa, musisz jeszcze sprawdzić, jaki jej rodzaj pijesz. Na przykład popularna arabica w swoim składzie zawiera stosunkowo niewiele kofeiny. Z kolei w robuście jest jej już dwa, a może nawet trzy razy więcej. Kolejnym czynnikiem jest sposób palenia - im mocniej palona kawa, tym mniej kofeiny znajduje się w jej składzie.

Ile mg kofeiny ma kawa?

Wiesz już, od czego zależy ilość kofeiny i jaki rodzaj ziaren będzie miał jej najwięcej. A teraz czas na bardziej szczegółowe dane - ile mg kofeiny ma kawa? Popularne espresso, które podaje się w małych filiżankach o objętości 30 ml zawiera około 65 mg kofeiny. Jeśli wypijesz dużą filiżankę espresso, do organizmu dostarczysz prawie 200 mg. A ile mg kofeiny ma kawa parzona? Szklanka o pojemności 250 ml tego napoju będzie zawierać od 70 do 140 mg kofeiny. Wszystko zależy od tego, jakie są proporcje kawy i wody. Z kolei w cappuccino znajdziesz tyle samo kofeiny co w espresso, a więc ok 65 mg. Warto wspomnieć o kawie rozpuszczalnej, która całkowicie rozpuszcza się w wodzie, a więc jest idealnym napojem dla kogoś, kto nie przepada za fusami. Zatem, ile mg kofeiny ma taka kawa? Szklanka będzie zawierać od 50 do 80 mg. Warto wspomnieć, że również w kawie bezkofeinowej znajdziesz od 1 do 7 mg kofeiny. Teraz, kiedy już wiesz, ile mg kofeiny ma kawa, łatwo obliczyć, ile filiżanek tego napoju możesz wypić każdego dnia. Szacuje się, że dla większości ludzi spożywanie do 400 mg kofeiny dziennie, nie wywołuje problemów zdrowotnych. Oznacza to, że każdego dnia możesz wypić aż 4 filiżanki kawy.